Trende Yanına Oturan Adam Müstehcen Fotoğraflarını Yaydı

ABD’de lisans ve İngiltere’de yüksek lisans eğitimini tamamlayan A. M. G. (30), diploma denkliğini alabilmek için Ankara’ya tren yolculuğu yaptı. Bu yolculukta, İstanbul Söğütlüçeşme istasyonunda yanına oturan Bülent Çakar (54), ilgi alanlarının ortak olduğunu belirterek, dostça yaklaştığı A. M. G. ile bir yakınlık kurdu ve kendisiyle birlikte Ankara’da YÖK binasına kadar gitti, dönüş yolculuğuna eşlik etti.

Arkadaşça bir ilişki yürütülürken, bu süre zarfında Bülent Çakar, mağdur A. M. G.’nin kişisel hesaplarına sızdı ve kendisine ait mahret görüntüleri ele geçirdi. Çakar’ın tuhaf ve ısrarcı hareketleri nedeniyle yaklaşık 1 hafta süren tanışıklık, A. M. G.’nin iletişimini kesmesiyle sona erdi.

MÜSTEHCEN FOTOĞRAFLARI PATRONUNA GÖNDERDİ

Israrlı ulaşma çabalarını kesmeyen Çakar, ele geçirdiği mahrem görüntüleri yapay zeka yardımıyla şekillendirdi ve A. M. G.’nin çalışma arkadaşlarına mesaj ve mail yoluyla gönderdi. A. M. G. hakkında ağır ithamlarda ve suçlamalarda bulunan tacizci Çakar, mağdura tecavüz edeceğine ve öldüreceğine dair çok sayıda tehdit içerikli mesaj yolladı. Çakar, A. M. G.’nin fotoğraflarını yapay zeka yardımıyla seslendirerek sosyal medya platformlarında paylaştı ve mağdurun adı ve soyadı ile bir web sitesi kurdu.

Yaşananların ardından A. M. G., şüpheli Bülent Çakar hakkında şikayette bulundu. Çok sayıda ekran görüntüsü, görüşme kaydı ve maili inceleyen savcılık, Çakar hakkında içlerinde “Israrlı takip suçu, cinsel taciz suçu, vücut dokunulmazlığının ihlal edileceğine dair tehdit suçu, hakaret ve verileri hukuka aykırı olarak yayma” suçlarının da bulunduğu çok sayıda maddeyi içeren bir iddianame hazırladı.

ÖNCE YAKALANDI SONRA SERBEST BIRAKILDI

İstanbul 1. Aile Mahkemesinin koruma kararını tanımayan Çakar, mağdur ve çevresine rahatsızlık vermeye devam etti. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Çakar’ın sabit bir ikametgâhı bulunmazken, aylarca süren takipler sonucunda Çakar, 26 Şubat 2024 tarihinde Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı Yakalama Bürosu tarafından gözaltına alındı.

Söz konusu davanın yanı sıra, Bülent Çakar hakkında birçok suçtan İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan bir başka davanın da olduğu anlaşıldı. Çakar, A.M.G.’ye yönelik eylem ve söylemleri hakkında düzenlenen iddianameye rağmen serbest bırakıldı. A.M.G, Çakar’ın halihazırda sosyal medya hesaplarından özel hayatına ilişkin paylaşımlara devam ettiğini belirtti ve Çakar’ın tutuklanması için karara itiraz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir